Угорська ідея в українських реаліях

18 ноября 2013 -

 - Я авторитетно заявляю, що створення кооператорами України власної оптово-логістичної інфраструктури на основі нашого досвіду -- це справжній прорив, скачок, котрий ніхто до вас не демонстрував, -- Золтан Секе, президент Національної федерації споживчих кооперативів і торгових асоціацій Угорщини

Угорський досвід, за прикладом якого сьогодні відбувається один із напрямів реформування всієї системи споживчої кооперації України, не тільки збагачує нашу кооперативну спільноту новими підходами і знаннями, а що не менш важливо -- руйнує стереотипи, змінює мислення і переконує у необхідності проведення реформ. Саме завдяки створенню єдиної логістичної мережі споживча кооперація Угорщини у свій час повернулася до розряду потужних гравців на національному ринку оптової і роздрібної торгівлі.


25--26 жовтня ц. р. в Україні з офіційним візитом перебувала делегація Національної федерації споживчих кооперативів і торгових асоціацій Угорщини (AFEOSZ -- CO-OP Hungary) у складі Золтана Ж. Секе, президента Національної федерації споживчих кооперативів і торгових асоціацій Угорщини, Лайоша Чепелі, голови правління ЗАТ "COOP Hungary", голови правління і генерального директора ЗАТ "COOP Szolnok", Гези Тот, генерального директора ЗАТ "COOP Hungary", Естер Вагоне Балла, генерального директора ЗАТ "Alfold ProCOOP". В ході візиту обговорювалися питання, які представляють взаємний інтерес в царині реформування кооперативноі економіки, а також відбулася поїздка на Рівненщину, де гості ознайомилися з ходом реалізації проекту "COOP Україна".


"Навіщо вигадувати велосипед"


25 жовтня в Укркоопспілці відбулася робоча зустріч, яку відкрив Голова Правління Василь Гончаренко. Тепло привітавши угорських колег, Василь Дмитрович від імені кооператорів України висловив щиру подяку за ту велику консультативну і практичну допомогу, яку надають наші зарубіжні друзі.


-- Сьогодні уже можна констатувати, що спільно з нашими діловими партнерами знайдена та унікальна платформа, на якій перебудовується і зміцнюється система, щоб у подальшому на рівних конкурувати з потужними торговельними мережами. У цьому русі нас підтримують Президент України, уряд і Верховна Рада. Однак без досвіду друзів було б дуже важко крок за кроком іти до мети. Навіщо вигадувати велосипед, якщо на ньому вже давно і впевнено їздять наші угорські сусіди? Головне, що нас єднає, -- це бажання співпрацювати, допомагати одне одному і шукати нові можливості для подальшого розвитку обох наших систем, між якими хоч і є відмінності, та все ж спільного більше.


"Ваші темпи нас вражають"


-- Наша співпраця розпочалася два роки тому із телефонного дзвінка тодішнього Голови Правління Укоопспілки Владислава Гончаренка, -- сказав Золтан Ж. Секе. -- І от сьогодні нам демонструють конкретні результати цієї співпраці. Без перебільшення, вони вражають. Не пригадаю зі своєї практики прикладу, де б такими темпами створювалася єдина оптово-роздрібна мережа під одним брендом. Це не просто слова. Я ретельно відслідковую світові тенденції -- від Південної Америки до країн Західної Європи. А тому авторитетно заявляю: це справжній прорив, скачок, котрий ніхто до вас не демонстрував.


Пан Секе поділився досвідом створення єдиної бізнес-моделі мережі кооперативних магазинів в Угорщині.


-- На початку 90-их, коли споживча кооперація нашої країни почала стрімко скочуватися донизу, здаючи свої позиції під натиском світових торговельних мереж, вийти із кризи нам вдалося лише завдяки впровадженню реформ. Сьогодні всі учасники кооперативного руху визнали, що тоді було обрано єдино правильний і можливий шлях для збереження цілісності системи. Великий позитив ще й у тому, що цю ініціативу підтримали на місцях. Як ми уже переконалися, це гарантований шлях до економічного і соціального розквіту. Мої колеги, члени нашої делегації, пройшли усі стадії реформування -- від занепаду до успішної діяльності. Тому їм надзвичайно цікаво побачити, як втілюється угорська ідея в українських реаліях.


"Кожен етап реформ ставить нові проблеми"


Голова правління ЗАТ "COOP Hungary" Лайош Чепелі вперше в Україні. Не приховуючи своєї зацікавленості ходом реформ на кооперативних теренах нашої держави, посадовець розповів також і про інші етапи реформування системи, які вивели угорських кооператорів на сьогоднішній високий рівень.


-- Шлях реформ складний і тернистий, кожен етап ставить нові проблеми. Найперше, що треба зробити, -- скоротити витрати скрізь, де тільки можливо. Друге -- об'єднати зусилля. Ми, приміром, уже кілька років поспіль спільно купуємо електроенергію, газ, спецодяг. У нас діє єдина система телефонного абонемента, в рамках якої співробітники усіх структурних підрозділів користуються безоплатним зв'язком. Єдиною системою страхування охоплено усе наше майно -- автомобілі, товарні запаси, устаткування, що теж дуже вигідно.


Щоб активніше просувати свої брендові товари, треба повсякчас змінювати маркетингові підходи. Приміром, запроваджувати систему знижок. Ми вже відчули ефект від такої діяльності і тепер частіше, ніж це робили раніше, проводимо акції на свої 550 брендові товари з тим, щоб привернути увагу покупців до бренда "COOP".


Рухаючись уперед, завжди слід пам'ятати про можливі ризики. Проблеми були, є і будуть. Уміння їх передбачити, а потім, мобілізувавши зусилля, вирішувати, робить усіх нас сильнішими.


Людмила ШАПОВАЛОВА

← Назад